Grčevi u nogama
Malo je onih koji ne znaju što znače grčevi u nogama. Radi se o boli koja se naglo javlja i može trajati i do nekoliko minuta. Obično se javljaju zbog neobičnog i pretjeranog stezanja mišića. Prilikom javljanja grčeva u većini slučajeva se jasno može vidjeti iskrivljenje mišića.
Pored jače fizičke aktivnosti, grč se može javiti i zbog neravnoteže minerala u tijelu te zbog pojačane nervoze koju pojedinac može osjećati.
Noćni grčevi u nogama
Noćni grčevi se najviše javljaju kod populacije starije od pedeset godina, ali i u drugim životnim dobima pa tako i kod djece. Najveći problem što se javljaju iznenada tijekom određene aktivnosti ili usred noći.
Noćne grčeve možete prepoznati po tome neugodnom osjećaju na donjim ekstremitetima, a što se rješava pomoću određenih vježbi ili laganih šetnji. Tada bez obzira na neugodu ne postoji bol, nego samo potreba za kretanjem.
Uzroci grčeva u nogama
Grčevi u nogama mogu nastati zbog nekoliko razloga:
- manjak fizičke aktivnosti i pretjerano vježbanje
- kontracepcijske pilule i korištenje antipsihotika
- stajanje na tvrdoj površini
- nedostatak kalcija, magnezija i kalija, bilo što ih je tijelo potrošilo znojenjem ili zbog nezdrave prehrane
- za vrijeme trudnoće se javlja stezanje mišića zbog manje količine minerala
- niske temperature
Jaka i nekontrolirana kontrakcija može se javiti i kad je noga u mirovanju. Mineral koji se najviše povezuje s grčevima je magnezij, bez kojeg je nemoguće zamisliti prijenos živčanih impulsa.
Budući da se količina magnezija može smanjiti pojačanom tjelesnom aktivnošću, nakon vježbanja treba omogućiti rehidraciju organizma s određenim sportskim napicima u kojima se nalazi odgovarajući broj elektrolita.
Uzrok grčenja mišića može biti pretjerana konzumacija laksativa i diuretika, premalo ili previše soli u hrani, nepravilna prehrana i pretjerivanje s alkoholom.
Postanu li kontrakcije učestale i zbog njih ne možete spavati, možete se obratiti liječniku koji će propisati odgovarajući lijek.
Liječenje grčeva u nogama
Postoji nekoliko različitih metoda koje će pomoći zaustaviti grčeve:
- lijek protiv bolova – poput naproxena, ibuprofena i acetaminofena.
- aromaterapija – potrebno je napraviti otopinu od jedne kapi ulja lavande ili đumbirovog ulja i vruće vode. Uzme se gaza i stavi iznad otopine kako bi upila eterično ulje nakon čega se prisloni na problematično mjesto.
- magnezij tablete ili Solgar – učinkovit lijek koji će dati rezultate već nakon dva tjedna od korištenja.
- konzumacija što više vode ili sportskih napitaka.
- oblog od leda – potrebno je u krpu staviti led, omotati i potom prisloniti na bolno mjesto.
- topli oblog od zagrijanog jastučića ili topli tuš.
- pomoći će i nanošenje kreme od arnike.
Kada se dogode kontrakcije ili grčenje, pomoći će da istegnete mišiće dok stojite ili sjedite. Ako stojite u blizini zida ili ograde, pokušajte se nagnuti prema naprijed i držati koljeno u ravnini s petom te savinuti drugo koljeno.
Ukoliko sjedite, možete pokušati izravnati nogu te istegnuti stopalo prema koljenu. Pomognite si krpom, koju ćete staviti preko stopala i povlačiti jedan i drugi kraj prema koljenu.
Dogodi li se da do grčenja dolazi zbog lijekova, potrebno je savjetovati se s liječnikom oko promjene terapije. Uzimate li lijek dobiven bez recepta, najbolje je prestati dok se ne čujete s liječnikom.
Nažalost neke osobe moraju uzimati lijekove za snižavanje krvnog tlaka, a koji su poznati po tome što umanjuju zalihe toliko potrebnog kalija. U tim je slučajevima potrebno konzultirati se s liječnikom.
Postoji puno razloga zašto bi svaka osoba na svoj jelovnik trebala uvrstiti namirnice poput naranče i banane. Upravo to voće sadrži velik postotak kalija koji pomaže u ublažavanju grčeva u mišićima s čime se bori velik broj ljudi.
Kako spriječiti grčeve u nogama
Želite li na vrijeme spriječiti grčeve u nogama, slijede metode koje će vam u tome pomoći:
- savjeti za trudnice – trudnice da bi imale zdravu trudnoću i što manje tegoba, a posebno onih vezanih s mišićima, trebale bi izbjegavati dugotrajno ležanje na leđima, zbog otežane cirkulacije na području donjih ekstremiteta
- važno je znati koja je hrana bogata magnezijem, kalijem i kalcijem
- istezanje mišića svaki dan
- multivitaminski pripravci
- povremena masaža.
- čaj od kamilice
- cjelovite žitarice, nemasni mliječni proizvodi i zeleno povrće
- vožnja na sobnom biciklu
- izbjegavanje crnog čaja, kofeina i alkoholnih pića koja bi mogla potaknuti dehidraciju organizma
Najvećim neprijateljem pokazao se upravo kofein poznat kao diuretik koji uklanja tekućinu iz našeg tijela, potrebnu mišićima za normalan rad. Osim toga pridonosi sužavanju krvnih žila, smanjuje protok krvi u mišiće i ometa apsorpciju magnezija u tijelu.
Neka dio vašeg svakodnevnog obroka čine namirnice poput avokada, krumpira, banana, soka od rajčica, zelenog povrća, žitarica, mahunarki i soka od naranče. Dovoljno je držati se porcija poput tri manje masna mliječna proizvoda dnevno, budući da obiluju kalcijem.
Pored spomenutih namirnica isto tako u svoj život možete uvrstiti dodatke prehrani koji u sebi sadrže vitamine iz skupine B-kompleksa, folnu kiselinu, vitamin E, željezo i magnezij.
Potrudite se živjeti zdravo i ispuniti svakodnevni život zdravim životnim navikama, zahvaljujući kojima ćete se bolje osjećati.
No comments