Dijeta Zdravi i vitki
Ok, dosadilo vam da se osećate tromo, teško i umorno. Sa druge strane, dijete vam slabo idu a motivacija za vežbanje nije baš na zavidnom nivou. Najviše vam leži neka dijeta tipa UN… ali… Da, famozno ali… ne možete baš da ispoštujete velike vremenske razmake između obroka. Ako je takvo stanje stvari, onda za vas kao stvorena dijeta Zdravi i vitki.
Ova dijeta ispunjava ono što obećava: Da ćete njenom primenom postati i zdraviji i prilično izgubiti na težini. Naravno, uvek to pitanje: A koliko se gubi ovom dijetom? Pa, sve zavisi od počnete težine i viška – a gubitak se kreće od 5% do 12% na mesečnom nivou. Ako ste zdravi, i recimo imate 170 cm i 100 kg – računajte da ćete bez problema izgubiti oko 12 kg. Malo li je?
Tvorci ove dijete su Harvi i Merilin Dajmond (bivši bračni par) a kreirali su je negde sredinom osamdesetih godina prošlog veka. Za to vreme, stotine hiljada ljudi ako ne i miliona je zaista potvrdilo ono što je u knjizi obećano: Vitkost i zdravlje.
Autor ovih redova je takođe bio mesecima na dotičnoj dijeti i sjajno se osećao (naravno, izgubio i sav višak kilograma) tako da vam prenosi iskustva iz prve ruke. Dijeta Zdravi i vitki je praktično ljubav njegove (gastronomske i dijetalne) mladosti :).
Dijeta Zdravi i vitki – osnvne postavke
Kada pogledamo širu sliku, videćemo da je u pitanju doterana verzija Hejeve dijete a da se na neki način na nju naslanja i UN dijeta i Hrono dijeta. Sada ste sigurno već pogađate da se radi o pravilnom kombinovanju namirnica! Ukratko, jede se dosta voća, ne mešaju se namirnice bogate ugljenim hidratima i proteinima a povrće je poprilično zastupljeno u svim obrocima sa koncentrisanom hranom (ugljeni hidrati i proteini)
Ishrana do podneva
Voće je najvažnija hrana u ovom sistemu ishrane i jede se celo jutro tačnije do podneva. DA, CELO JUTRO I TO PREMA POTREBI! NEMA GLADOVANJA! Birati sočne vrste voća. Bogato vodom i vlaknima, voće vrši „veliko spremanje“ organizma u prepodnevnim satima. Ne meša se sa drugom hranom i najbolje je sveže.
Od voća mogu da se prave i sokovi (piju se samo sveži!) koji se lagano pijuckaju tj. ne treba odjednom sve sručiti u sebe. Voću je potrebno oko 30 minuta da napusti želudac, tako da u tom periodu ne treba unositi drugu hranu. Suvo voće, urme i zrele banane imaju duže vreme varenja pa je potrebno sačekati sat vremena pre unosa bilo koje druge hrane ili voća.
Stiglo je podne
U podne se jedu sveže salate i piju sokovi od svežeg povrća. Povrće je apsolutno sve osim krompira i mahunarki. Sve što ima veliki sadržaj vode. Ograničenja nema. I posle sat-dva vremena, u zavisnosti od gladi, prelazi se na obroke sa koncentrisanim namirnicama.
Popodnevni obroci
Dolazimo do dobro poznatog kombinovanja obroka. Dakle, jede se UVEK jedna koncentrisana namirnica, kuvano povrće i neka salata od svežeg povrća. Ukoliko se jedu proteini – oni se NE mešaju. Znači nema meso i jaja ili jaja i sir ili sir i meso. Dve vrste mesa mogu da se mešaju. Ah, da… ne zaborvite i riba spada u meso…
Ako ste se odlučili za ugljene hidrate – mešanje je moguće. Ništa neobično nije mešati pirinač i testeninu ili pirinač i krompir. Pasulj i pirinač je takođe ok. Naravno, pratnja je kuvano povrće i neka sveža salata.
U toku popodneva možete imati oba proteinska obroka ili oba ugljenohidratna obroka ili jedan proteinski a jedan ugljenohidratni. Sve zavisi od vašeg apetita, stepena aktivnosti pa i raspoloženja.
Razmak između obroka
Vreme varenja kuvanog i sirovog povrća je oko 2 sata, ugljenih hidrata 3 a obroka sa mesom 4. Dakle, ako ste imali jedan mesni obrok (meso, salata, kuvano povrće) u 14 sati – vaš naredni koncentrisani obrok će biti oko 18 sati. Ako je u pitanju bio obrok sa ugljenim hidratima – onda je u 17 sati možete imati naredni obrok.
I još par napomena
- Voće – birati sočne, zrele, lokalne vrste. Banane ali samo sveže – jedu su u slučaju pojačane gladi.
- Nema naročitih preporuka što se tiče vode jer je i voće i povrće itekako sočno. Dakle, pratite sopstveni osećaj žeđi.
- Suvo voće – jede se u malim količinama, po mogućstvu od proverenog proizvođača (da ne sadrži previše hemije koja se koristi u procesu sušenja).
- Orašasto voće i semenke – kao i svaka koncentrisana hrana – jedu se samo u kombinaciji sa povrćem. Ne treba preterivati sa količinama, tako da je 30 gr gornja preporučena količina.
- Hleb – birati tonus, integralni, beskvasni i slične vrste pravljene od celog zrna žitarice.
- Masnoće – koristi se najviše puter za pripremu jela a za preliv preko salata hladnoceđeno maslinovo ulje. Limun se koristi za kiseljenje salata.
- Začinsko bilje – ne samo što je dozvoljeno već i preporučeno: lovor, majčina dušica, peršun, ruzmarin… mogu značajno da poboljšaju ukus hrani.
- Svi industrijski začini, grickalice, slatkiši i gazirana pića se IZBACUJU iz upotrebe. Najbolje je i alkoholna pića zaobilaziti u širokom luku.
- Ako vam se jede slatko – med i malteks (ječmeni slad) će vam pomoći da prebrodite svaku krizu.
- Od mlečnih proizvoda jedu se samo beli sirevi, jogurt i kiselo mleko.
Vežbanje
Da, dijeta Zdravi i vitki preporučuje i svakodnevno vežbanje u trajanju od 30 do 45 minuta. A šta ćete raditi – zavisi od vas. Nekome će biti veoma korisna nešto brža šetnja i pomoći da uđe u kondiciju, a nekome će biti potrebna teretana. Eksperimentišite i pokušajte bar malo da se preznojite vežbama svakoga dana.
Par reči za kraj
Gore izloženi program je sažetak najbitnijih pravila ove dijete. Ima tu još nekih detalja, ali uglavnom nisu previše bitni. Poznajem praktikante ovog sistema koji su skinuli lepe kilograme samo poštujući prvi deo dana tj. jedenje voća pre podne i salata i sokovi u podne. Naravno, značajno bolji rezultati se postižu ako se dijeta prati u potpunosti.
No comments